Застрахователният сектор в България е напълно подготвен за въвеждането на еврото от 1 януари 2026 г. Това заяви Николай Станчев, председател на Управителния съвет на АБЗ, в интервю за БТА от 24 май 2025 г. Присъединяването към еврозоната ще донесе съществени икономически ползи – повишена стабилност, по-ниски разходи за финансиране, засилен инвестиционен интерес и по-висок кредитен рейтинг за страната.
„Преминаването към еврото е стратегически и навременен ход, който застрахователният и целия финансов сектор подкрепя напълно. Имаме обща готовност и споделена ангажираност“, коментира Станчев. Той припомни, че националните асоциации, представляващи банковия, застрахователния, пенсионния, инвестиционния и предприемаческия сектор вече са заявили категоричната си подкрепа чрез обща декларация..
Въвеждането на еврото няма да повлияе върху цените на застраховките, нито ще промени условията по действащите полици, подчерта Николай Станчев. АБЗ и застрахователните компании са изцяло ангажирани с това процесът по въвеждане на еврото да премине гладко, да е ясен и разбираем за българските граждани и бизнес, да има достатъчно информация за всеки един от етапите.
Тревожно нисък дял на застрахованите жилища
Тревожно нисък е делът - едва около 10% от жилищата у нас са застраховани, въпреки че близо 90% (86% по данни на Евростат) от българите живеят в собствени домове. За съжаление България е на последно място в Европа по този показател, дори в сравнение със съседни държави със сходно икономическо и социално развитие – Румъния, Турция Сърбия.
Този недостиг на застрахователна защита води до сериозни последици. При бедствие или авария, повечето домакинства и малки бизнеси понасят загубите изцяло сами, защото просто няма кой да ги компенсира. Обикновено надеждата им остава в държавата, но помощите, които се отпускат при определени тежки събития, са ограничени и не покриват реалните щети. В резултат се забавя възстановяването, увеличава се социалното напрежение, а и натискът върху държавния бюджет става все по-осезаем.
Ръст на интереса към имущественото застраховане, но се тръгва от ниска изходна база
Според Николай Станчев се наблюдава позитивна тенденция – все повече хора се замислят за защита на имуществото си и сключват застраховки. Въпреки това, заради ниската изходна база ще са нужни години, за да се достигнат устойчиви нива на покритие. АБЗ активно насърчава този процес чрез информационни кампании и образователни материали, сред които и новият наръчник „3 важни въпроса при избор на застраховка за дома“.
Автомобилите се застраховат по-често от жилищата, но последиците от загуба на дом са по-сериозни
Автомобилното застраховане продължава да доминира на българския пазар – както чрез задължителната „Гражданска отговорност“, така и с доброволната „Каско“. По данни на сектора, значително повече автомобили, отколкото жилища, са обхванати от доброволни застраховки. Председателят на УС на АБЗ Николай Станчев отбеляза, че това е резултат от начина, по който хората възприемат риска – пътните инциденти са по-чести и видими, което ги прави по-осезаеми за потребителите. В същото време той подчертава, че е важно да се оценява не само вероятността дадено събитие да се случи, но и тежестта на последствията. „Често домът е най-ценният актив на едно домакинство. Затова е логично да му осигурим необходимата защита“, посочва Станчев.
Застраховката на дома – достъпна като цена и гъвкава като условия
Средните цени на имуществените застраховки у нас варират между 100 и 300 лв. годишно, в зависимост от вида и местоположението на имота и избраните покрития. Това представлява около 10–20 лева месечно – сума, която е по възможностите на повечето домакинства.
Информираността – ключ към реална защита и удовлетвореност
Изборът на застраховка трябва да бъде информирано решение, основано не само на цената, а най-вече на реалните нужди и разбиране на условията по полицата. Недоволството от застрахователната защита често произтича не от самия продукт, а от несбъднати очаквания – обикновено в резултат на това, че потребителят не е запознат достатъчно с покритията или е направил неподходящ за нуждите му избор. Николай Станчев посочи, че само когато условията са добре разбрани, а застраховката е съобразена с конкретните нужди от защита, тя може да изпълни предназначението си – да осигури спокойствие и финансова подкрепа.
Земеделското застраховане с потенциал за растеж
Земеделският сектор също страда от недостатъчно застрахователно покритие – само около 20% от обработваемите площи са застраховани. Но и по тази линия на бизнес има позитивно развитие, стимулирано от въведената тази година нова схема с европейско финансиране за субсидиране на премиите на земеделските производители. Тя предлага редица предимства в сравнение с предходните схеми – покриват се до 70% от премиите, застраховките могат да се сключват през есента, т.е. обхващат зимните рискове, от тях могат да се възползват и дребните производители. Интересът към тази мярка е наистина висок и очакванията са за рекордно проникване по линия на земеделското застраховане.