Нина Колчакова, генерален секретар на АБЗ, за Euronews Bulgaria: „Финансовият сектор е подготвен и подкрепя въвеждането на еврото"

Нина Колчакова, генерален секретар на АБЗ, гостува в предаването „Добро утро, Европа“ по Euronews Bulgaria, излъчен на 21 май 2025 г. В разговора тя коментира готовността на финансовия сектор за еврозоната и необходимостта от по-широко имуществено застраховане в контекста на климатичните промени.

Финансовият сектор е готов за въвеждането на еврото - банковият, застрахователният, пенсионният и инвестиционният сектор излизат с обща декларация в подкрепа на присъединяването към еврозоната от 1 януари 2026 г. “, заяви Нина Колчакова. Тя обясни, че това ще доведе до несъмнени ползи за страната, включително по-добре интегрирани и поради това по-ефективни финансови пазари, по-ниски разходи за финансиране и по-високи икономическа стабилност, растеж и предвидимост. Финансовият сектор е подготвен и ангажиран с това процесът да бъде ясен, разбираем за българските граждани и бизнес, без сътресения и без спекулации. Нина Колчакова подчерта, че застрахователният сектор е готов за прехода, като преминаването към евро няма да повлияе на цените на застрахователните полици. АБЗ и всички нейни членове са приели и оповестили правила за това как ще се случи процесът и на каква информация в тази връзка могат да разчитат потребителите. 

Наблюдават се позивни тенденции по отношение на употребата на застрахователни продукти, но процесът е бавен. При животозастраховките  основен стимул е повишаването на благосъстоянието на хората, което им дава възможност да заделят средства за по-големи или далечни финансови цели – пенсиониране, образование на децата и други.

По отношение на имуществените застраховки водещ двигател при потреблението са случили се природни бедствия. Интересът се повишава след конкретни събития, но не се задържа дългосрочно. Едва около 10% от домакинствата у нас имат имуществена застраховка, въпреки че рисковете от бедствия и аварии нарастват. Според Нина Колчакова нея ниският интерес към застраховането на имущество се дължи на недостатъчната потребителска информираност и разпространени нагласи и митове, които не отговарят на реалностите – „държавата ще помогне при нужда“, „на мен няма да се случи“, „цените на застраховките са високи“, „застрахователите не плащат“.

Колчакова отбеляза и сериозен проблем: „По закон държавата и общините са длъжни да застраховат собствените си имоти, но това масово не се прави. Затова когато се случи беда, събираме дарения, вместо възстановяването да се поеме от застраховател.“

Тя уточни, че цената на стандартна имуществена застраховка варира между 50 и 300 лева годишно, в зависимост от покритието. „Застраховката на апартамент за година струва по-малко от застраховката на автомобил“, подчерта Колчакова.

Начало