Застрахователните компании са напълно готови за въвеждането на еврото и са изцяло ангажирани с това процесът да премине гладко и спокойно за потребителите, заяви Николай Станчев, председател на Асоциацията на българските застрахователи, в предаването Бизнес.БГ и в новинарската емисия на БНТ от 4 юни 2025 г.
Приемането на еврото е предпоставка за повишаване на благосъстоянието на обществото, но от нас като държава зависи до каква степен ще се възползваме от предимствата да сме част от еврозоната. Станчев посочи ползите от въвеждането на еврото – намаляване на транзакционните разходи, по-достъпен кредит и по-добра интеграция с европейските пазари, както и възможност за повече чужди инвестиции.
Председателят на АБЗ подчерта, че месеците от обявяване на решението за въвеждане на еврото до самото му въвеждане са много важни – тогава стартира периодът на двойно обозначаване на цените. Целта на тази мярка е да се гарантира прозрачност, лесна сравнимост на цените и да се улесни адаптацията на гражданите към новата валута.
„В този период е особено важно чрез различни способи и кампании да се информират гражданите относно всеки аспект на процеса на въвеждане на еврото, така че да са спокойни, сигурни и да знаят какво следва“, коментира Николай Станчев. АБЗ вече активно предоставя информация за процеса – както на сайта на АБЗ, така и на сайтовете на компаниите е публикувана информация за гражданите във връзка със застрахователните услуги и въвеждането на еврото. В сайта на АБЗ са публикувани разяснения по най-важните въпроси, свързани с еврото и застраховките.
Николай Станчев обясни, че в периода на двойно обозначаване на цените за застраховките ще се посочват в лева и евро сумите по застрахователните договори, вноските при разсрочено плащане, цените на допълнителни услуги, ако има такива. Няма да има двойно обозначаване на начислените данъци и такси, както и на вноските към Гаранционния фонд по договорите, тъй като това не е необходимо за потребителите – за тях е важна крайната сума. Част от застрахователите вече са въвели двойното обозначаване, без това да е задължително по закон, каза Николай Станчев. Така застрахователите осигуряват повече време на клиентите си да се адаптират и подготвят за използването на еврото.
Цените на застраховките няма да се повишат заради въвеждането на еврото, категоричен беше председателят на АБЗ. „В застраховането спекула не може да съществува – това е бизнес на стабилността и доверието“, подчерта Николай Станчев и обясни, че застрахователният сектор е един от най-силно регулираните в нашата икономика. Той даде пример с начина, по който едно дружество може да промени премиите по най-масовата застраховка – „Гражданска отговорност“ на автомобилистите. Това става с нарочен доклад на главния актюер на дружеството, в който се прави детайлна обосновка на необходимостта от корекции в цената. Този доклад може да бъде изискан по всяко време от регулатора за обяснение на ценовата промяна. Преминаването към еврото не може да е легитимна причина за промяна на премията.
Не е нужно клиентите на застрахователите да предприемат каквото и да било действие при въвеждането на еврото. То не променя валидността на съществуващите застрахователни договори – те продължават да действат при същите условия, като единствената промяна е, че сумите по тях ще се изчисляват и посочват в евро вместо в левове. Превалутирането ще стане автоматично, без да е необходимо да се подписва нов договор или да се заплаща нещо допълнително.
Извън темата за въвеждането на еврото Николай Станчев коментира и други актуални за бранша теми. Той обясни, че предстои приемането на новия Кодекс за застраховане, а част от промените са свързани със системата „бонус-малус“ при застраховките „Гражданска отговорност“. Застрахователите от години настояват за въвеждане на такава система, защото тя позволява по-справедливо ценообразуване спрямо рисковия профил на отделния водач. Николай Станчев подчерта, че евентуални промени в цените на „Гражданска отговорност“ няма да бъдат свързани с въвеждането на еврото – „Не бива да има объркване. Ако има промени, те ще са вследствие на въвеждането на системата „бонус-малус“, а не заради еврото. Нейната цел е по-прецизно да оценява риска на всеки клиент – за някои цената ще се понижи, за други с повишен риск – ще се увеличи.“
Сериозен проблем е слабото застрахователно проникване, особено по линия на имущественото и земеделското застраховане – делът на застраховани жилища и обработваеми земи варира между 10 и 15%. Това всъщност е проблем не само за застрахователите, но и за цялото общество и държавата, защото очертава изключително висок дефицит на защита. При бедствие или авария незастрахованите собственици – домакинства, бизнеси и други – трябва сами да поемат разходите по възстановяването. В отделни случаи могат да разчитат на крайно недостатъчни държавни помощи, което е крайно неефективно. „По-големите бизнеси застраховат активите си, по-скоро проблем са малките бизнеси и индивидуалните собственици, а именно при тях е критично, защото реализацията на даден риск би се отразила много негативно“ – поясни Николай Станчев и подчерта: „Застраховането е най-ефективният начин да защитим живота, здравето и имуществото си.“
Според него адекватното адресиране на проблема с липсата на защита включва съвместна и координирана работа на всички заинтересовани страни – застрахователи, държава, браншови асоциации – и прилагане на комбинация от мерки, с които да се стимулира потреблението на застрахователни продукти. Те могат да включват различни форми на информационни кампании, способи за стимулиране като данъчни облекчения, въвеждане на задължително застраховане по някои рискове и други.